Teknik Terimler Sözlüğü, İngilizce-Türkçe, Bilgisayar, Bilişim, Elektronik, Internet

Teknik Terimler Sözlükleri
Bilişim - Bilgisayar - Elektronik

Teknik Terimler Sözlüğü İngilizce-Türkçe
Açıklamalı ve Telaffuzlu

Ziya Sak - Sak İngilizce Öğretim Yayınları
Bu sözlüğün içerdiği terim alanlar: bilgisayar, mobilya, mobilyacılık, denicilik, oto, otomotiv, elektrik, elektronik, plastik, fizik, radyo, TV, grafik, çizim, reklam, reklamcılık, havacılık, resim, teknik resim, hidrolik, sanat, iletişim, sanayi, inşaat, seramik, kimya, sıhhi tesisat, maden, madencilik, sinema, makine, tarım, marangozluk, tekstil, matematik, telefon, telgraf, mekanik, tornacılık, metalürji, trafik, mimarlık, uzay...

Alfa Teknik Terimler Sözlüğü İngilizce-Türkçe
Nuri Özbalkan - Alfa Yayınları
Türk teknisyenlerinin, teknik şahısların ve sanayi kuruluşlarının hizmetine sunduğumuz Teknik Terimler Sözlüğü dizisi büyük bir ilgi toplamış ve kısa zamanda seriye yeni kitaplar katılmıştır. Teknik Terimler Sözlüğü'nün Türkçe-İngilizce (o günkü şartlar altında ancak hazırlayabildiğimiz) 85.000 kelimelik pek mütevazı nüshasını hizmetinize arz etmiştik. Bugün 155.000 kelimenin çok üstünde, yepyeni, öztürkçeleştirilmiş bu sözlükle karşınızdayız. Bu sözlük, Batı tarzında ve fazla yer israfını önlemek için kelimelerin satırlar halinde sıralanması gibi eski sistemi terkederek, öncekilerde olduğu gibi yayımlanmıştır. Gelen binlerce mektuptan da bu sistemin benimsenmiş olduğunu memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz.

Bilişim Terimleri Sözlüğü
Cengiz Tavukçuoğlu - Asil Yayın Dağıtım
Sözlük iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilgisayar ağları, bilgisayar donamını ve yazılımı, bilgisayar güvenliği, bilişim savaşları ve suçları, Internet, elektronik pazarlama, elektronik ticaret, veri işleme, veri ambarlama, uydular vb. Alanlara ait 4000'i aşkın terim bulunmaktadır. İkinci bölümde ise kullanıcılara faydalı olacağı değerlendirilen 10 000'i aşkın web adresi vardır. Ayrıca sözlükte bilişimle ilgili uluslar arası ve ulusal kurum ve kuruluşlara da yer verilmiştir.

Bilgisayar Terimleri Ansiklopedik Sözlüğü
Naci Altan - Sistem Yayıncılık
Her Zaman, Her Yerde, Herkes İçin: Bilgisayarın gündelik yaşamımıza girmesiyle birlikte anlamını bilmediğimiz bir sürü yabancı terim de günlük konuşma dilimizde yer almaya başladı. Özellikle İngilizce�den gelen bu bilişim terimlerinin anlamlarını bilmeyen ya da anlamakta zorluk çeken okurlar ve kullanıcılar için benzersiz bir başvuru kaynağı artık elinizin altında: Bilgisayar Terimleri Ansiklopedik Sözlüğü.
En Güncel, En Yeni, En Kapsamlı: Bugüne kadar yapılmış benzer çalışmaların tümünden daha kapsamlı olan bu kitap Bilişim Dünyası�nda her an karşınıza çıkabilecek yaklaşık 14.000 terimi ve bunların anlamlarını içermekte. Şu ana kadar yapılan diğer çalışmaların çoğunun kapsam ve içerik olarak yetersiz oluşunun yanı sıra güncelliklerini de yitirmiş olması, bu çalışmanın kapsamı ve güncelliği göz önüne alınırsa bu kitabı vazgeçilmez bir kaynak yapıyor.

Elektronik Sözlüğü Elektronik Elektrik Televizyon Digital Bilgisayar Radar İletişim
Ali Bayram - Fono Yayınları
Yaklaşık 7 bin sözcükten oluşan bu sözlük, temelde elektirik ve elektronik terimlerine ağırlık vermekle birlikte, bilgisayar, iletişim, "televizyon gibi ilgili alanlara ait çok sayıda terimi de içermektedir. Bu kapsamıyla sözlük, elektirik ve elektronik ile uğraşan amatör ve profesyonellerin yanı sıra bu alanda İngilizce'den Türkçe'ye çeviri yapan çevirmenler için de yararlı olacaktır.

<< Anasayfaya geri dön


Greencard   |   E-Devlet Kapısı   |   Medikal Sözlük